icon

Fekete BT

Az EZ-FLASH OMEGA flashkártya

Alapvetően ennél a résznél kicsit kilóg a lóláb, hiszen az EZ-FLASH OMEGA egy Nintendo Game Boy Advance-hez készült flashkártya. "Akkor tulajdonképpen mit keres ebben a szekcióban?", merülhet fel a kérdés. A válasz nagyon egyszerű. Nem szeretnék a Game Boy-nak külön fület szentelni MÉG, mivel jelen esetben, csak erről az egy adott produktumról szeretnék beszélni. Ez a későbbiekben változhat, akkor majd újratervezem a dolgokat. Viszont visszakanyarodva az eredeti témához, még is hogyan kapcsolódik egy GBA flashkártya a DS-hez? Az eredeti NDS (Phat DS) és a NDS Lite rendelkezett GBA kártya foglalattal, aminek segítségével natívan tudtuk játszani a kedvenc Game Boy Advance játékainkat.

Fontos kiemelni, hogy csak a GBA játékok fognak működni natívan a DS-en, több okból kifolyólag is. Erről a felhasznált linkek szekcióban bővebben is olvashattok. Viszont röviden összefoglalom mik is okozzák a problémákat. Az első a feszültséggel van. A eredeti Game Boy és Game Boy Color kártyák 5 voltot fogyasztottak, míg a GBA kártyák 3.3 voltot. A következő: a GBA kártyáknak más volt a pin kiosztása, mint a másik két család kártyájának. Köztudott, hogy ugyanakkor a GBA képes volt ezt kezelni, egy nevezzük "kapcsoló" segítségével. Összegzésképen, mindez azt jelenti, hogy csak GBA kártyákat tudunk használni a SLOT-2-ben, GB/C-re nem képes a DS. Ezeket a játékokat natívan csak úgy tudjuk játszani, ha az megjelent az Advance-re. Tulajdonképpen ezek miatt jöhet képbe a különféle flashkártyák. Megjegyzés szinten: az R4 kártya képes nekünk Game Boy-t emulálni, emiatt nem szükséges egy külön kártyát beszereznünk, de mivel én rendelkeztem alapból egy ilyennel, emiatt szerettem volna azt felhasználni.

Őszintén szólva átnézve az EZ-FLASH termékcsaládot, nem feltétletnül mondanám a legjobb választásnak az OMEGA-t a DS-hez, mivel van több modernebb válztozata is a gyártónak. Viszont ha azt nézzük, hogy ez egy GBA flashkártya, akkor a véleményem szerint ár-érték arányban talán az egyik legjobb a piacon. Mikor vettem a kártyát, nagyjából húszezer forintba került, míg a Definitive Edition harmincötezerbe.

Omega
Az EZ-Flash Omega kártya

A használni kívánt memóriakártya előkészítése

!Figyelem!
A folyamat adatvesztéssel jár, így használjunk olyan SD kártyát, amin a rajta lévő adatok nyugodtan törölhetőek, mivel rendelkezünk róluk biztonsági mentéssel. A lehetséges adatvesztésért felelősséget nem vállalok!

Igazából mindenkinek meg van a saját maga által preferált programja a formatálásra. A helyzet az, hogy Windows 11 alatt hiába fogjuk formatálni az SD kártyát, mondjuk úgy, hogy az nem nagyon akar majd működni. Nálam visszatérő hibajelenség volt az, hogy a karakterkészletet az indítást követően egyszerűen nem bírta megjeleníteni a flashkártya. A másik ilyen probléma, hogy ha nagy kapacitású memóriakártyát szeretnénk használni (értsd 32 GB+), úgy azt a Windows nem is fogja engedni, hogy FAT32 fájlrendszerre formázzuk. Mint lehetőség adott az exFAT használata, de én ezt nem próbáltam, szóval saját felelősségre tesztelhető.

A program használata:

  1. Telepítsük fel, majd futtassuk a programot.
  2. A "Drive"-nál válasszuk ki a formázni kívánt meghajtót. Ha egy darab SD kártya van csatlakoztatva a géphez, akkor ezt a mezőt automatikusan kitölti.
  3. (OPCIONÁLISAN) A "Volume Label"-nél adhatunk egy nevet a kártyának.
  4. Kattintsunk az "Option" gombra.
  5. A "Format Type"-nál válasszuk ki "FULL (OverWrite)" opciót.
  6. A "Format Size Adjustment"-nél válasszuk ki az "ON" opciót, majd kattintsunk az "OK" gombra
  7. Kattintsunk a "Format" gombra és várjunk, amíg a program végez.
SD formatter
Az SDFormatter kezelőfelülete

Alternatív program esetén:

Mint fentebb írtam mindenkinek meg van a maga által preferált programja. Ugyanakkor, ha másik programot használunk, akkor a lentieknek megfelelelően formázzuk az SD kártyánkat.

Kártya mérete Fájlrendszer Lemezfoglalási egység mérete
≤ 2 GB FAT/FAT16 32KB
≤ 32 GB FAT32 32KB
≤ 128 GB exFAT 32KB vagy nagyobb

Mi kell az SD kártyára?

A működéshez elég a "Kernel 1.09 and Firmware 9.0"-t letölteni, de amennyiben nagyobb kapacítású SD kártyát használunk, úgy érdemes lehet a "Cheat Library"-t és a "Thumbnails Pack"-ot is lehúzni. Az utolsó kettőből az előbbi értelemszerűen a csalásokat fogja tartalmazni, míg az utóbbi a játékok borítóképeit. Ezeket csomagoljuk ki az SD kártyánkra és figyeljünk arra, hogy ne ágyazzuk egymásba a könyvtárakat. Mindennek az SD kártyán kell lennie úgy, hogy ne legyen benne másik mappában. A játékok előtt összesen két könyvtárnak (IMGS és CHEATS) és egy fájlnak (ezkernel.bin) kell látszódnia.

Ha ez meg van, utána hozhatunk létre az SD kártyán további mappákat tetszés szerint, amelyekben elhelyezhetjük a játékainakat.

Mik a teendők első indításnál?

Mivel nem feltétlenül a legfrissebb a kernel és a firmware, amivel kapjuk a flashkártyánkat így első indításnál ájanlott azt frissíteni a fent leírtaknak megfelelően (ezkernel.bin-t kell csak cserélni). Amennyiben mi magunk készítettük el az SD kártyánkat, úgy akkor is ennek megfelelően érdemes eljárnunk.

Teendők a DS esetén:

Teendők eredeti Game Boy Advance esetén:

Ha mindent jól csináltunk, akkor a flashkártya a legfrissebb verzión van és már használhatjuk is.

Az EZ-FLASH OMEGA használata

Jelen esetben itt javasolnám a hivatalos felhasználói kéziköny áttanulmányozását a "Hotkeys" résztől.

A Simple téma az EZ-FLASH OMEGA-hoz

Döntsük el, hogy melyik téma tetszik jobban a számnunkra. Mindkettő kinézetét láthatjuk a képeken.

A projekt dokumentációja

Amennyiben egyedi témát szeretnél készíteni

!Figyelem!
Mindenki a saját maga meglátása és megítélése szerint cselekedjen az itt olvasottakkal és látottakkal kapcsolatban. Felelőléssget NEM válalok semmi iránt amit leírok, ez szimplán csak annak a dokumentálása, ami számomra működött. Senkit nem buzdítok arra, hogy illegális forrásból szerezzen be bármit is. A lehetséges adatvesztésért felelősséget nem vállalok. A SAJÁT CSELEKEDETEIDÉRT, SAJÁT MAGAD FELELSZ!