Az iVentoy lehetővé teszi számunkra, hogy a Preboot Execution Environment (röviden PXE) segítségével hálózatról boot-olhassunk be különféle operációs rendszereket. Annak érdekében, hogy ez megtörténhessen, állítanunk kell a router-ünkön, hogy a PXE megtalálhassa az FTP szervert, amiről boot-olni fogunk, valamint a gépünk BIOS/UEFI beállításaiban be kell kapcsolnunk a network boot lehetőségét.
A bevezető igazából ugyanaz, mint a Netboot.xyz-nál. A két tool nagyjából ugyanazt csinálja, mégis egymás szöges ellentéte. Míg a Netboot.xyz-nál a fejlesztői által meghatározott asset-eket használhattuk túlnoymó többségben, addig az iVentoy-nál az általunk letöltött ISO image-ket tudjuk betölteni a gépünkre a netboot segítségével. Használhatunk Linux-ot, Windows-t. Egyik sem fog problémát okozni. Windows terén viszont trükközni kell, mivel a PXE nem támogat secure boot opciót, emiatt a BIOS-ban/UEFI-ben azt ki kell kapcsolnunk. Csak úgy, mint a Netboot.xyz-nál is.
A legnagyobb problémát talán az jelenti, hogy az iVentoy nem teljesen ingyenes. Van egy ingyenes változata, amit otthon szabadon használhatunk, és van a Pro változat, ami a kereskedelmi felhasználáshoz kell. A kettő között a különbség, annyiban jelentkezik, hogy a Free változat maximálisan 20 gépet tud egyszerre kezelni és nincs ARM64 támogatottsága. A fizetősben ezek a korlátozások nem élnek, és 49$-t kell kicsengetni érte. Szerintem ez egyébként nem is annyira vészes. Otthoni felhasználásra viszont teljesen felesleges.
Ha érdekel, hogyan szerezheted be a Pro változatot, akkor itt tudsz tájékozódni: https://www.iventoy.com/en/doc_edition.html
Technikailag az iVentoy a sima Ventoy megvalósítása netboot-tal.
Telepítés terén rendelkeznünk kell egy alap Linux-os vagy Windows-os géppel. Ez az alap követelmény a kezdéshez. Én személy szerint Debian alatt próbáltam, így arról tudok csak nyilatkozni.
A következő linkről tudjuk letölteni a legfrissebb megjelenést: https://github.com/ventoy/PXE/releases
Mint írtam, kinek mi a prefenciája. Én az aktuális iventoy-1.0.20-linux-free.tar.gz-t töltöttem le a következő paranccsal:
wget https://github.com/ventoy/PXE/releases/download/v1.0.20/iventoy-1.0.20-linux-free.tar.gz
Kicsomagolni a következő módon lehet:
tar zxvf iventoy-1.0.20-linux-free.tar.gz
Ha megvagyunk, akkor lépjünk be a könyvtárba és indítsuk el az iVentoy-t:
cd iventoy-1.0.20
./iventoy.sh -A start
Onnan tudjuk, hogy sikeres volt az indítás, hogy a prompt egy hasonló kimenetet ad vissza:
root@MGMT:~/iventoy-1.0.20# ./iventoy.sh -A start
iventoy start SUCCESS PID=1907
Please open your browser and visit http://127.0.0.1:26000 or http://x.x.x.x:26000 (x.x.x.x is any valid IP address)
Fontos, hogy rendelkezzünk egy PID számmal. Ha konténerből futtatjuk mondjuk Proxmox alatt, akkor szerepelhet az is, hogy PID=0. Ilyenkor unprivileged módban van a kontéren és ezen változatni kell! Ha rendes rendszer alatt nem szerepel PID szám, akkor elég lehet csak újra kiadni a start parancsot.
Az esetemben a szerver a http://192.168.2.54:26000/ URL alatt érhető el. Ha nem tudnánk az IP-címünket, akkor az "ip a" parancs segítségével kideríthetjük. Fontos, hogy az IP-cím fix legyen. Fixálhatjuk ezt linux alatt is, vagy a DHCP szerveren, de mindenképpen fix-nek kell lennie.
A böngészőnk segítségével nyissuk meg a http://IP-CÍM:26000/-t. A legelső oldal a boot információkat fogja mutatni nekünk.
Itt tájékozódhatunk az IP-nkről és, hogy melyik portját használja a gépünknek. A "Device List"-nél láthatjuk, hogy az adott MAC-címmel rendelkező gépek, éppen, hol tartanak a boot-nál, illetve van egy nagy zöld gomb. Ez később lesz fontos nekünk, ugyanis jelenleg még nem szabad elindítani, mivel nincsenek feltöltve iso-k. Ahhoz, hogy a szervert el lehessen indítani, minimum egy boot-olható fájllal rendelkeznie kell a szervernek.
Ennél a menüpontnál több változtatást is kell csinálnunk.
Szükséges változtatások:
A DHCP-t amiatt kell external-ra állítani, mivel nem a gépre kötjük a klienseket, hanem a fizikai gép is egy külső DHCP szervertől kap IP-t. Esetemben ez egy MikroTik router. A másik kettő leginkább a Windows miatt szükséges.
A következőképpen néz ki Linux alatt a mappa felépítése az iVentoy-nak:
root@MGMT:~/iventoy-1.0.20# ls -la
összesen 36
drwxr-xr-x 8 root root 4096 2024 ápr 2 .
drwx------ 7 root root 4096 nov 1 12.07 ..
drwxr-xr-x 2 root root 4096 nov 2 17.38 data
drwxr-xr-x 2 root root 4096 2023 jún 21 doc
drwxr-xr-x 2 root root 4096 nov 1 12.44 iso
-rwxr-xr-x 1 root root 2149 2024 ápr 2 iventoy.sh
drwxr-xr-x 3 root root 4096 2024 ápr 2 lib
drwxr-xr-x 3 root root 4096 okt 30 12.20 log
drwxr-xr-x 3 root root 4096 2023 jún 21 user
Számunkra innen csak az iso mappa fontos. Ide tudjuk felmásolni a meglévő ISO állományainkat, illetve akár direktbe le is tudunk tölteni ide. A nálam szereplő parancsal belépünk a mappába és letöltünk egy Debian 12-t, valamint egy Ubuntu 24.04.1-t a wget paranccsal.
cd iso
wget https://cdimage.debian.org/debian-cd/current/amd64/iso-cd/debian-12.7.0-amd64-netinst.iso
wget https://releases.ubuntu.com/24.04.1/ubuntu-24.04.1-desktop-amd64.iso
Ha végzett a letöltés, akkor a zöld Refresh gombra kell kattintani a WebUI-nál, hogy ezek megjelenjenek.
Ezt követően már, akár el is indíthatjuk a szervert a legelején emlgetett zöld gombra kattintva.
Szerintem az utolsó említésre méltó lap, mivel ennek segítségével, akár megszűrhetjük azt, hogy ki csatlakozhat a szerverünkhöz a PXE-ből. Felvehetünk egy alap Deny szabályt, majd pedig egyenként az engedélyezést. Arra kell figyelni, hogy fentről lefelé történik a kiértékelés, szóval az implicit tiltás a legutolsó legyen mindig.
Itt tudjuk a Pro licencet aktiválni.
Történhet GUI, illetve parancssorosan is.
/ip dhcp-server option add code=67 name=pxe-bios-iventoy value="'iventoy_loader_16000_bios'"
/ip dhcp-server/option/sets add name="pxe-bios" options=pxe-bios-iventoy
/ip dhcp-server option add code=67 name=pxe-uefi-iventoy value="'iventoy_loader_16000_uefi'"
/ip dhcp-server/option/sets add name="pxe-uefi" options=pxe-uefi-iventoy
/ip dhcp-server/matcher/add name="pxe-uefi-matcher" server=dhcp1 address-pool=dhcp option-set=pxe-uefi code=93 value="0x0007"
Igazából ezzel továbbra is csak az előkészítés van meg. WinBox alól még mindig kell egy kicsit matatni. Mivel ezeket az értékeket, illetve a nex server-t fel kell venni a DHCP beállításunkhoz. Ezt is meg lehetne csinálni CLI alól, de ehhez már kicsit lusta voltam, hogy megnézzen hogyan kell. Ezt az oldalt az IP -> DHCP Server, majd a Networks fül alatt találjuk.
Amire figyeljünk itt az a Next server érték: iVentoy szerver IP-címe és a DHCP Options. Ezt a hármat kell csak beállítani és már jók is vagyunk.
Technikailag ugyanazokat kell felvenni, mint a CLI parancsoknál is. Minden módosítást az IP -> DHCP Server részben történik.
1. Options
UEFI:
BIOS:
2. Option Sets
UEFI:
BIOS:
3. Option Matcher
UEFI:
4. Networks
Az alapok igazából ugyanazok, mint bármilyen más VM létrehozásánál. Az első változás, hogy nem kell boot media-t választani.
Választhatjuk a default SeaBIOS-t, itt ugye alapból nincs is secure boot.
Illetve választhatjuk az UEFI-t is. Az EFI storage-t ki kell választani, de a Pre-Enroll keys-nél ki kell szedni a pipát.
Mi van, akkor ha elrontottuk és bent maradt a pipa. Akkor a Hardware résznél törölni kell az EFI stroage-t és újra hozzá tudjuk azt adni az Add gombbal. A TPM-t nem kell bántani. Ez ettől független. Telepítést követően, ha szeretnénk secure boot-ot, akkor pedig töröljük az EFI-t és hozzuk létre úgy, hogy a Pre-Enroll keys-nél ott legyen a pipa.
Ha minden megfelelő a boot-nál, akkor pedig meg fog jelenni az iVentoy boot menüje.
Nos mi a helyzet a Windows-zal. Mivel a Windows egy külön entitás az ilyenek esetében, más megközelítés kell hozzá. A Win 10 még nem is annyira problémás, mint a Win 11, hisz a régebbi társban nincsnen kompatiblitás ellenőrzés. A Windows 10 ilyen téren egyszerűen is telepíthető. Annyi az apró probléma, hogy a VirtIO(paravirtualized) NIC-et nem lehet használni a telepítés idejére, ugyanis a Windows telepítő nem tartalmazza a megfelelő driver-t hozzá és így nem is tudja mount-olni a telepítésnél az ISO-t. Maga a telepítő elindul, de mindenáron driver-t fog kérni hozzá. Ezt ugye fel tudjuk telepíteni, de még a telepítő elindulása előtt megtörténik a mount-olási folyamat, szóval innentől kezdve halott ügy.
A pontos hibáról itt tájékozódhattok: https://www.iventoy.com/en/doc_win_driver.html
Akkor mégis mi a megoldás? Más NIC-et kell használni. Az Intel E1000-t tudja használni a Windows, szóval a VM létrehozásánál vagy utólag módosításánál ezt válasszuk ki.
Igazából, ha megvagyunk a telepítéssel, akkor pedig simán visszarakhatjuk a VirtIO(paravirtualized) hálókártáyát. A VirtIO driver-ek közül a NetKVM-t kell telepíteni hozzá.
Innen mindig az aktuálisat lehet letölteni: https://fedorapeople.org/groups/virt/virtio-win/direct-downloads/stable-virtio/virtio-win.iso
A legegyszerűbb ezzel kapcsolatban az, ha lehúzzuk a Proxmox ISO-i közé, és DVD meghajtó segítségével felcsatoljuk a Windows alá.
Beállítás terén minden ugyanaz. A VM-hez kötelezően UEFI kell Pre-Enroll keys nélkül. Ez viszont magával vonzza azt, hogy nincs secure boot, ami miatt nem felel meg a követelményeknek. NIC ügyileg Intel E1000-t válasszunk mindenképpen.
Az előzőleg emlegetett Win 10-es ISO-t át tudjuk úgy alakítani, hogy az Windows 10 telepítőként Windows 11-t telepítsen nekünk. Ehhez kelleni fog nekünk az AnyBurn nevezetű program, egy Win 10 ISO és egy Win 11 ISO.
Az AnyBurn-t innen tudjátok letölteni: https://www.anyburn.com/download.php
Először is, a Windows 11 ISO sources mappájából másoljuk ki az "install.wim" állományt. Majd töltsük le, telepítsük fel az AnyBurn programot és az indítást követően válasszuk a "Képfájl szerkesztése" opciót.
Tallózzuk ki a Win 10 ISO-t és az abban található "install.wim"-et töröljük és adjuk hozzá a Win 11 ISO-ból kinyert "install.wim"-et.
Adjunk neki egy nevet, mondjuk PimpedWin10.iso és nyomjunk a "Készítés" gombra. Ha elkészült pedig másoljuk be az iso mappába az iVentoy gépen. Igazából ezzel meg van a lehetőségünk, hogy Win 11-t telepítsünk.
Ami Win 11-nél még probléma szokott lenni, az az, hogy mindenáron online fiókra akarja kényszeríteni a felhasználót. A telepítést követően a beállítások során vonjuk meg a hálózatát a gépnek. Ehhez Proxmox alatt a Hardware -> Network Device -> Disconnect részénél a checkbox-ot be kell pipálni. A telepítőnél meg Shift+F10-t kell nyomni. Ekkor bejön a CMD és írjuk be az alább látható parancsot. A parancs hatására újra fog indulni gép.
OOBE\BYPASSNRO
Felhasznált linkek:
https://www.iventoy.com/en/index.html
https://www.iventoy.com/en/doc_edition.html (iVentoy)
https://github.com/ventoy/PXE/releases (iVentoy telepítése)
https://www.reddit.com/r/Proxmox/comments/qil7qy/unable_to_pxe_boot_uefibased_vms/ (Proxmox VM létrehozása és boot-olás)
https://www.iventoy.com/en/doc_win_driver.html (Proxmox VM létrehozása és Windows 10/11 telepítése)
https://fedorapeople.org/groups/virt/virtio-win/direct-downloads/stable-virtio/virtio-win.iso (Proxmox VM létrehozása és Windows 10/11 telepítése)
https://www.anyburn.com/download.php (Proxmox VM létrehozása és Windows 10/11 telepítése)
!Figyelem!
Mindenki a saját maga meglátása és megítélése szerint cselekedjen az itt olvasottakkal és látottakkal kapcsolatban. Felelőléssget NEM válalok semmi iránt amit leírok, ez szimplán csak annak a dokumentálása, ami számomra működött.
Senkit nem buzdítok arra, hogy illegális forrásból szerezzen be bármit is. A lehetséges adatvesztésért felelősséget nem vállalok. A SAJÁT CSELEKEDETEIDÉRT, SAJÁT MAGAD FELELSZ!