icon

Fekete BT

Tartalomjegyzék

Miért a PlayStation TV?

Régóta vadásztam már egy jó állapotú és még nem mod-olt PS Vita-ra. Ez valamiért sehogy sem akart összejönni. Végülis egy dobozos, félig meddig bontatlan, PS TV-t sikerült vennem jó áron. Amit a PS TV-ről tudni kell, hogy igazából ez egy Vita, csak minden nélkül, műanyag burkolatban. A dobozban kaptam egy tápot és magát az eszközt. Aminek kimondottan örültem, hogy minden más bontatlan volt, még az ajándék játékok is. Mivel nem az én zsánerem a három ajándék játék, így marad is bontatlan. Hátha egyszer ér valamit.

Elöljáróban annyit, hogy a PS TV nem véletlenül nem annyira keresett, mint kézi konzol társa. Valamiért a Sony jó ötletnek tartotta, hogy piacra dobjon egy helyhez kötött Vita-t PS Link-kel, de legalább marhára lekorlátozva. Bizonyos nagyágyú játékok alapvetően nem voltak támogatva. Ilyen például az Uncharted Golden Abbys vagy a Killzone: Mercenary. Ez igazából az érintőképernyő hiányára vezethető vissza. Ha normális élményt szeretnénk elérni a kis lábtörött Vita-val, mindenképp Dualshock 4 kontrollerben gondolkozzunk.

FRISSÍTÉS!

Ensō CFW telepítése

Mivel nem akarok úgy járni, mint a PSP Go-val, emiatt PDF formában lementem és közkinccsé teszem a 2025 márciusi állapotot. Így legalább én is vissza tudom követni, hogy mit csináltam.

YAMT:

Opcionálisan ide rakom a YAMT leírását is. Ez akkor jöhet jól, ha használjuk az SD2Vita adaptert. Először én is jó ötletnek tartottam, rendeltem is egyet. Kapásból beragadt a kártya foglalatba és csak fogó segítségével tudtam "kirángatni". Neten utánanézve, nem csak én szívtam ezt be. Szóval az adapterekkel csak óvatosan, mivel "megnyomoríthatjuk" vele a konzolunkat. A PS TV esetében, ezek után inkább átmentem a pendrive-os megvalósításra. A YAMT segítségével meg lehet formázni a pendrive-ot a megfelelő fájlrendszerre, így azzal különösebben nem kell foglalkozni. Ezzel ugyanakkor egy aprócska bökkenő akad, mivel minden újraindítás után újra mount-olni kell. Szóval ja, nem annyira szép és még kisebb szívás is van vele pluszba, de legalább működik. Mivel mindenütt a YAMT lite van csak emlegetve, emiatt nem tudom, hogy a full kikerült-e végre az unstable állapotból, de személy szerint nem próbáltam. Elvben az már támogatja az USB-s megoldást direktbe. Illetve YAMT helyett ajánlják még a StorageMgr plugin-t is. Erre később térek ki.

Amit tudni kell plusz adalékként, hogy a VitaShell segítségével fel tudjuk mount-olni a pendrive-ot, mint beslő tárhely (ux0:). Az újraindítást követően, csak akkor csatlakoztassuk a pendrive-ot, ha már elindíttottuk a VitaShell-t. Ezt követően háromszög -> mount uma0:. Majd ismét háromszög -> Mount USB ux0:.

Visszaállás az eredeti firmware-re:

Az általam használt plugin-ek PS TV-hez

Nagyon sok mindent utólag kell kipótolnunk, annak érdekében, hogy a nem kompatibilis játékokat is elindíthassuk és futtatható állapotba hozzuk. Igazából mondjuk úgy, hogy a plugin-ek nagy része nem opcionális, hanem mondhati kötelező.

AutoPlugin 2

A fenti linkről töltsük le a legfrissebb release-t. Többféleképpen is tudjuk telepíteni. Az első módszer, hogy felmásoljuk az SD kártyára/pendrive-ra és a VitaShell-ből telepítjük a vpk fájlt. A második, hogy a VitaShell segítségével indítunk egy FTP szervert. Ezt úgy tudjuk megtenni, hogy DS4 kontrolleren megnyomjuk a share gombot. Egy FTP kliens segítségével (WinSCP, vagy FileZilla) felmásoljuk a letöltött vpk fájlt az ux0:-ba, akár tetszés szerint egy almappájába is lehet. Ezt követően pedig telepítsük a vpk-t.

AutoPlugin 2 - StorageMgr

Egy teljesen más téma kapcsán derült ki számomra, hogy az auto mount problémámat is meg tudja oldani az AutoPlugin 2. A videót az egyszerűség kedvéért inkább berakom. Az elejét én teljesen kihagytam, mivel a szükséges formatálás, másolás nekem már meg volt a YAMT miatt. Amit fontos tudni, hogy játékkártya ne legyen bedugva a gépbe, de failsafe módon le is kezelték ezt a fejlesztők.

config_for_usb_2.png
A beállítások végén így fog kinézni a mount.

Már csak érdekességből is neki álltam tesztelni, hogy mi van akkor ha mondjuk megadja magát a pendrive és emiatt nem tudná boot során mount-olni a PS TV. Ha ez a hiba fennállna, akkor automatán az internal storage-t fogja felcsatolni az ux0:-nak. Illetve az sem lesz probléma, ha játékkártyával együtt indítjuk a rendszert.

PKGJ

A PKGJ plugin játékok telepítésben lesz segítségünkre. Telepítése ugyanúgy történik, mint az AutoPlugin 2-nek. VitaDeploy segítségével is letölthetjük, de kapásból frissíteni kell a plugin-t, szóval szerintem ez a biztosabb megoldás.

FakeCamera

Mivel vannak játékok, amelyekhez elengedhetetlen volt a Vita kamerájának a használata (pl.: Wipeout 2048, Uncharted: Golden Abyss) emiatt kellett egy kerülő megoldás, hogy ne crash-eljenek. Ez a plugin csak annyit csinál, hogy egy fehér képet jelenít meg, amikor szükséges.

Hozzuk létre a "ux0:data/FakeCamera" könyvtárat, majd másoljuk be a fakecamera.suprx fájlt. Ezt követően indítsuk újra a konzolt.

DSmotion

Az AutoPlugin 2 segítségével telepíthető. Segítségével a mozgásvezérlést tudjuk megoldani.

DolcePolce

Az AutoPlugin 2 segítségével telepíthető. Engedélyezi a PS TV-n azon játékok futtatását, amelyeket gyárilag tiltott a Sony. Ugyanakkor érdemes utánanézni, hogy az adott játékhoz milyen plugin-eket javasolnak.

PSVshell

Az AutoPlugin 2 segítségével telepíthető. OverClocking lehetőséget biztosít számunkra. Bizonyos játékok nem fognak a legjobb minőségben futni, emiatt néha muszályak vagyunk egy kis plusz erőforrást biztosítani a játékoknak. Személy szerint én nem szoktam 500 MHz-re felhúzni a processzor teljesítményét, de az Uncharted alatt kénytelen voltam 444 MHz-re állítani, hogy 20 FPS felett tarthassam a játékot. Legtöbbször én ezt a beállítást használom: CPU: 444 MHz; ES4: 166 MHz; BUS: default; XBAR: default.

Használata: SHARE + fel vagy le gomb. Három opció közül választhatunk. Az első az OC menü + FPS számláló, a második csak FPS számláló, a harmadik egy komplett HUD-ot biztosít a számunkra.

Sharpscale

Az AutoPlugin 2 segítségével telepíthető. Segítségével a natív felbontáson játszhatjuk a játékokat. Ennek érdemes elolvasni a leírását, hogy az igényünknek megfelelően tudjuk beállítani.

reVita

Az AutoPlugin 2 segítségével telepíthető. Átkonfigurálhatjuk a kontroller beállításait a játékoknak megfelelően. A DSmotion-nel kompatibilis! Nekem a legnagyobb bajom az volt vele, hogy a Killzone-nál ki szerettem volna használni, hogy az L1 és R1 helyett az L2-t és R2-t használhassam. A DSmotion helyett az ajánlások közül választottam másik plugin-t. Ugyanakkor belefutottam egy olyanba, hogy a QTE-knél nem mindig vette be a touchscreen-en végrehajott műveleteket. Legyünk reálisak, ez marha frusztráló tud lenni. Pontosan emiatt kikapcsoltam a plugin-t és úgy is játszottam egy kicsit. Ilyenkor nem jelentkezett ez a hiba, szóval én a reVita javára írom ezt. Ahol nem kell nagyba touchscreen-en QTE-zni, ott viszont használom továbbra is.

Adrenaline

Az AutoPlugin 2 segítségével telepíthető. PSP játékok futtatását teszi lehetővé a Vita-n. A telepítést követően, még le fog tölteni dolgokat a Vita-ra. Miután végzett létre hoz nekünk az ux0:-n egy pspmenu mappát. Itt hozzunk létre egy ISO könyvtárat és ide tudjuk feltölteni a PSP játékainkat.

iTLS-Enso

Vita Save Manager

A játékunk ikonjára kattintva válasszuk a Bakckup lehetőséget -> empty -> X gomb. A mentés az ux0:/data/savegames/game_id/SLOTX mappába kerül letárolásra. Én személy szerint a másik eszközön is nyomtam egy backup-ot a játékoról, majd azt felülírva bemásoltam a saját mentésemet oda. Ezt követően megint Vita Save Manager és a Backup helyett a Restore lehetőséget választottam.

Custom Themes Manager

A PS Store-ban lehet egyedi témákat is venni, de persze van rá kerülő megoldás, ha teljesen sajátot, vagy egy előre elkészítettet szeretnénk használni. Indítást követően a második opciót érdemes választani, ugyanis ezzel tudjuk letölteni a témákat. Használatba annyira nem mennék bele, inkább kapásból feküdjünk rá a négyzet gombra és olvassuk el a súgót. Amire érdemes oda figyelni, hogy a menü zenéjét is sokszor lecseréli az egyedi téma. Részemről mondjuk nem kár érte. Én végül teljesen kikapcsoltam inkább a beállításokban.

Az általam használt plugin-ek PS Vita-hoz

A PS Vita-hoz inkább opciónálisak a plugin-ek, mint sem kötelezőek. A fentebbi felsorolásból én a következőeket használom:

Battery Fixer

A fentieken kívül szerintem ezt még érdemes fontolóra venni. VitaDeploy segítségével telepíthetjük. A legtöbb aksihoz köthető hibát kijavítja számunkra. Ilyen például a random megjelenő "low battery" üzenetek, mikor még 50%-os az akkumulátor, vagy pont fordítva, hogy 50%-nál már kikapcsol az Vita. Működése automatikus, csak elindítani kell.

A .vpk fájlok telepítése

Mivel nem új hardverről beszélünk, emiatt PKGJ-val a letöltés nem lesz hipergyors. Nekem nagy átlagban wifi-n keresztül olyan háromnegyed órába tellett 3 Gb-t letölteni. Ez ugye gigákra levetítve nagyjából 15 perc. A játékokhoz tartozó .vpk állományok telepítését nem próbáltam, de sokan írták, hogy az se egy kapkodó idegbeteg és viszonylag sok időbe telik. A legegyszerűbb és legygorsabb megoldás szerintem az, ha a .vpk állományt 7z-vel vagy Linux alatt Ark-kal kicsomagoljuk és azt másoljuk fel az memóriakártyára/pendrive-ra FTP-n keresztül vagy közvetlenül. Ezt követően VitaShell segítségével tudjuk őket "telepíteni". Menjünk a könyvtár nevére és nyomjunk háromszöget. Válasszuk a More -> Install folder opciót és várjuk meg, amíg végez.

Játék ajánlások PS Vita-hoz/TV-hez

Azokat a játékokat gyűjtöm egy helyre, amelyek tetszettek, ebből eredeően a lista teljesen szubjekítv. A ROM-okhoz letöltési linket nem biztosítok. A kalózkodás nem szép, de....!

Különféle kontrollerek PS TV-hez

Még 2024 elején rendeltem magamnak egy kínai Dualshock 3 kontroller utánzatot, mivel akkoriban nagy lázban égtem a PSP Go-m miatt, amihez történetesen lehet DS3-t csatlakoztatni. Mint utólag kiderült, csak az eredetivel hajalndó kommunikálni. Kivételesen jól jött a kontroller, mert a PS TV mellé vásárolt "felújított" DS4 marhára nem akart csatlakozni az eszközhöz. Történetesen ezzel indult útnak egy hatalmas bőnyálas szívás a frissen vásárolt PS TV-vel.

Mint utólag kiderült a nagyon jól felújított DS4 kontroller szintén egy kínai utánzat volt, amivel a PS TV csakugyan nincs kibékülve a PSP GO-hoz hasonlóan. A kínai DS3 kivételesen jól jött, mivel érdekes módon azzal nem volt baja PS TV-nek. Annak érdekében, hogy okulhassanak mások is ebből az esetből, egymás mellé raktam egy ténylegesen megbízható forrásból vett DS4-es kontrollert és a kíani utánzatot. Mivel nem volt még tapasztalatom DS4-gyel emiatt frankón meg lehetett vezetni sajnos. A kék a hamisítvány, a fekete/üres doboz az erdeti.

doboz_eleje
A dobozok elölről így néznek ki.
doboz_hatulja
A dobozok hátulról így néznek ki.
doboz_teteje
A dobozok tetejei így néznek ki..
doboz_alja
A dobozok aljai így néznek ki.
kontroller_eleje
A kontrollerek előlről így néznek ki.
kontroller_hatulja
A kontrollerek hátulról így néznek ki

Konklúzió

Mivel mindkettővel lett tapasztalatom, emiatt összefoglalom, hogy hogyan mentek végbe a folyamatok.

PS TV:

Őszintén szólva hatalmas szívás volt az egész projekt és megértem, hogy sokan miért tartózkodnak a PS TV-től. Ami félremehetett az a kezdetektől fogva félre is ment sajnos. Ugyanakkor szerintem megérte. A PSP és a PS Vita érából is így az egyedibb darabokat tudhatom be a gyűjteményembe. A PS Vita-val ellentétben a TV-t ugyan nem tudom hordozni, de cserébe bármikor hozzáköthetem egy TV-hez és élvezhetem a nagyobb képernyőn a PS, illetve PS Vita játékokat. Ha szeretném, akkor közvetlenül hozzáköthetem egy capture card-hoz is akár. Ami számomra egy nagy pozitívum az az ethernet csatlakozója. Így nem kellet szívnom a wifi-vel sem (pl. a PSP GO WPA1 PSK-t támogat csak és jelenleg WPA3 PSK-nál tartunk).

PS Vita:

Pár dolgot leszámítva a folyamat nagyon simán lejátszódott. Talán egyszerűbben is a kelleténél. Mondjuk ekkora már volt tapasztalatom benne és a legtöbb szívást benyaltam a PS TV-vel. Egyedül egy dolog, miatt kellett előről kezdenem az egészet és az a Battery Fixer plugin-nal kapcsolatban olvasott kommentek. Többen írtak, hogy ez nem is kell, csak nyomd leg egyszerre a Start + Select + PS logo + bal ravaszt. Ennek hatására nekem teljesen alaphelyzetbe állt a Vita-m, olyan szinten, hogy a gyári firmware került vissza a gépre. Ekkor már majdnem végeztem mindennel és el is kezdtem játszani rajta.

!Figyelem!
Mindenki a saját maga meglátása és megítélése szerint cselekedjen az itt olvasottakkal és látottakkal kapcsolatban. Felelőléssget NEM válalok semmi iránt amit leírok, ez szimplán csak annak a dokumentálása, ami számomra működött. Senkit nem buzdítok arra, hogy illegális forrásból szerezzen be bármit is. A lehetséges adatvesztésért felelősséget nem vállalok. A SAJÁT CSELEKEDETEIDÉRT, SAJÁT MAGAD FELELSZ!