A régi VMware Player-t a Broadcom végtelen bölcsességében megszüntette és kitalálta, hogy az alapvetően fizetős VMware Workstation-t ingyenessé teszi személyes használatra. (Eredtileg csak fizetős opcióban gondolkozott persze!) Ennek vannak előnyei és hátrányai persze. Én például a Workstation-t amúgy is jobban szerettem Windows alatt, ugyanakkor Linux alatt szükségessé vált egy Windows-os tesztkörnyezet is számomra. Abba nem szeretnék belemenni, hogy melyik a jobb a VirtualBox vagy a Workstation. Ez szerintem egyéni preferencia kérdése.
Természetesen a fent leírtakból következik, hogy minden a Linux-os változatra vonatkozik, amit leírok. Azon belül is a jelenlegi legfrissebb Kubuntu 24.04-re.
A Workstation-nel kapcsolatban a következő linken keresztül tudtok bővebben olvasni és a letöltést elkezdeni: https://blogs.vmware.com/workstation/2024/05/vmware-workstation-pro-now-available-free-for-personal-use.html
Ami a legfontosabb, hogy mindenképpen kell Broadcom account-tal rendelkezni a letöltéshez. A következő lineken keresztül tudjátok közveltenül meghívni a szükséges oldalt: https://support.broadcom.com/group/ecx/productdownloads?subfamily=VMware%20Workstation%20Pro&freeDownloads=true
A jelenlegi legfrisebb verzió a 17.6.3. A letöltés egy ".bundle" állományt fog letölteni.
Frissítsük a csomagtárolót:
sudo apt update
Telepítsük a szükséges függőségeket:
sudo apt install gcc-12 libgcc-12-dev build-essential -y
Futassuk a ".bundle" állományt:
sudo ./VMware-Workstation-Full-17.6.3-24583834.x86_64.bundle
Természetesen nem lenne teljes az életünk, ha nem kapnánk az első indulásnál pár error-t. Én ezt csak akkor tapasztaltam, amikor egy VM-t szerettem volna indítani. Az alábbi paranccsal generáljuk le a szükséges tanúsítványt.
Terminálból futassuk az alábbi parancsot.
sudo vmware-modconfig --console --install-all
Ilyenkor jó pár error-ral fogunk találkozni. Ez mondhatni helyén is van. Ugyanis nem generálódnak le automatikusan a szükséges tanusítványok. Ezt kézzel kell hozzáigazítani a rendszerünkhez. OK-kal kell visszatérnie a parancs végeztével.
openssl req -new -x509 -newkey rsa:2048 -keyout VMWARE17.priv -outform DER -out VMWARE17.der -nodes -days 36500 -subj "/CN=VMWARE/"
Ezzel a két tanúsítvánnyal aláírjuk a szükséges kernel moduljainkat. Ennél nem lesz semmiféle visszajelzés.
sudo /usr/src/linux-headers-$(uname -r)/scripts/sign-file sha256 ./VMWARE17.priv ./VMWARE17.der $(modinfo -n vmmon)
sudo /usr/src/linux-headers-$(uname -r)/scripts/sign-file sha256 ./VMWARE17.priv ./VMWARE17.der $(modinfo -n vmnet)
Ellenőrizzük, hogy tényleg megtörtént-e az aláírás. Ez egy bináris fájl, szóval érdekesen fog megjelenni az eredmény.
tail $(modinfo -n vmmon) | grep -a "Module signature appended"
A kulcsot megbízhatóvá kell tennünk a Machine Owner Key (MOK) Management System-be. Itt kell adnunk egy jelszót a kulcshoz (1717vmware). Majd meg kell ismételnünk újra a jelszót. (Lehetőleg ne felejtsük el!)
sudo mokutil --import VMWARE17.der
Ezt követően újra kell indítani a gépet és egy kék képernyő fog megjelenni. Itt válasszuk az "Enroll MOK"-t. Az előbbi jelszót meg fog kelleni adnunk.
Ellenőrzés:
sudo mokutil --test-key VMWARE17.der
Output:
VMWARE17.der is already enrolled
Ezt követően indítsuk el a VMware Workstation-t és ellenőrizzük a működését.
Amit tudni kell viszont, hogy kernel frissítésnél előfodrulhat, hogy a lépéseket meg kell ismételni és újra alá kell írni az új modulokat a tanúsítvánnyal. Nem kell újratelepíteni az egész VMware-t, csak ezt a blokkot kell megismételni.
Az alábbi paranccsal kilistázhatjuk a telepített modulokat:
sudo vmware-installer -l
Az alábbi paranccsal törölhetjük a VMware Workstation-t:
sudo vmware-installer -u vmware-workstation
Felhasznált linkek:
https://blogs.vmware.com/workstation/2024/05/vmware-workstation-pro-now-available-free-for-personal-use.html (A VMware Workstation Pro 17)
https://support.broadcom.com/group/ecx/productdownloads?subfamily=VMware%20Workstation%20Pro&freeDownloads=true (A VMware Workstation Pro 17 letöltése)
!Figyelem!
Mindenki a saját maga meglátása és megítélése szerint cselekedjen az itt olvasottakkal és látottakkal kapcsolatban. Felelőléssget NEM válalok semmi iránt amit leírok, ez szimplán csak annak a dokumentálása, ami számomra működött.
Senkit nem buzdítok arra, hogy illegális forrásból szerezzen be bármit is. A lehetséges adatvesztésért felelősséget nem vállalok. A SAJÁT CSELEKEDETEIDÉRT, SAJÁT MAGAD FELELSZ!